Üroloji Polikliniklerimizde Yapılmakta Olan Uygulamalar
31 Ocak 2018

Prostat Tedavisinde Yeni Teknolojik Yöntemler

   Yenilenen Hastanemizde yapılmakta olan   ve geliştirilen  uygulamalar ;

                        Tuzla devlet hastanesi olarak yeni binamızda pek çok alanda hizmet vermekteyiz. Sağlık hizmetindeki amacımız daha çok hastaya ulaşıp memnuniyet oranını  arttırmaktır.

            Bünyemizdeki üroloji bölümleri; prostat ve mesane TUR ameliyatları, açık ve kapalı taş ameliyatları (üreteroskopi, ), taş kırma tedavisi gibi rutin operasyonlar dışında ,çocuk ürolojisi ameliyatları, ürofloumetri ve erkek cinsel işlev bozuklukları konularında tanı ve tedavi hizmeti sunmaktadır.

Prostat büyümesine (BPH) bağlı idrar rahatsızlıklarının tedavisinde ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri (TUR) uygulanmaktadır. Ayrıca prostat kanseri taraması ve prostat enfeksiyonlarının tedavisi gibi prostat sağlığını ilgilendiren alanlarda yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

 

Prostat tedavisinde yeni teknoloji: Plazma Kinetik TUR (Trans Uretral Rezeksiyon) yöntemi

 

 Hastanemizin Kıdemli uzmanlarından Opr.Dr.Turgay ÖZTÜRKMEN               (Üroloji Uzmanı) verdiği bilgilerle hastalarımızın tedavilerine ışık tutuyor. Sayın ÖZTÜRKMEN ’Güçlü ve Tecrübeli ekimiz, Plazma kinetik TUR yöntemini , 2002 yılından buyana SSK Kartal, Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi ve şimdide Tuzla Devlet hastanesinde uygulamaya devam etmekteyiz. Yaşlanan erkeğin en önemli problemlerinden olan iyi huylu prostat büyümesi (BPH) yeni teknoloji ''Plazma Kinetik Tur +bipolar ) yöntemi ile tedavi edilmektedir.’ diyor ve Sözlerine çok yakında  uygunacak olan  flexible üreteroskopi yöntemi ile devam ediyor;

Flexible Üreteroskopi ile Böbrek Taşı Tedavisi;

‘Böbrek taşının tedavisinde birçok cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi böbrek taşı cerrahisinde birçok faydalı yöntemin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bugüne kadar böbrek taşında uygulanacak cerrahi yöntemler taşın boyutuna göre belirlense de son dönemde çıkan flexible üreteroskopi ile boyutun eskisi gibi önemi kalmadı. Filexible üreteroskopi yöntemi ile artık üriner sistemin hemen her noktasına erişilerek taşlar lazer ile kırılıp çıkarılabilir. Bunu yaparken hiçbir kesi açılmaz, yara izi olmaz. İdrar yolundan fleksible üreteroskop ile girilir ve içerideki böbrek taşları lazerle kırılarak yine aynı yoldan dışarıya çıkarılır.  Flexible üreterorenoskopi yönteminin en önemli artılarından bir tanesi ameliyat sonrası iyileşme sürecinin çok kısa olması  ve rahat geçmesidir. Hasta aynı gün evine gidebilir ve en kısa süre içinde  işine dönebilir. Bu yöntemi yakın bir zamanda Tuzla Devlet Hastanemizde uygulayacağımızın haberini de hastalarımıza iletmenin gururunu yaşamaktayız. ‘

Ayrıca uzmanımız Üroloji Bölümü ekibinin Çocuk Ürolojisinde de müdahale becerisine sahip olduğunu belirtmektedir.