Yeni Doğan Yoğun Bakım
06 Mayıs 2022

Tuzla Devlet Hastanesinde 2018 yılında oluşturulan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 11 yatağı bulunan bir ünitedir. 1. Basamak Yoğun Bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere NRP sertifikası bulunan 5 hekim ve 15 hemşire tarafından uygun bakım ve tedavi sağlanmaktadır.

Ünite düzeni çalışan ve hasta güvenliği ön planda tutularak oluşturulmuştur. Ünite içerisinde küvöz başlarında her bebek için monitörler mevcut olup, hemşire deski tüm küvözleri ve monitörleri görecek şekilde dizayn edilmiştir. İlaç hazırlama odası ve bebek emzirme odası bulunmaktadır. Ayrıca ünite içerisinde yataklı bölüm dışında süt hazırlama ve emzirme odası da uygun koşullarda dizayn edilmiştir. Fototerapi tedavisi için küvöz başı fototerapi cihazları, solunum sıkıntısı olan bebeklere solunum desteği sağlamak için ventilatör solunum cihazları (CPAP) bulunmaktadır.

Hastalarda enfeksiyon riskini en aza indirgemek ve bulaşı önlemek için ünite girişinde ve içerisinde fotoselli el yıkama lavoboları mevcuttur. Bebeklerini görmek isteyen anne-babalar uygun saatlerde gelerek bebeklerine destek olabilmekte ve anne-bebek etkileşimini gerçekleştirebilmektedir.