Fizik Tedavi
29 Nisan 2022

Tuzla Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Ünitemiz ana bina giriş kat ve 4. Katında iki ayrı ünitede hizmet vermektedir.

Bina giriş katında bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde ; 6 hemşire 4 fizik tedavi teknikeri ve bir Fizyoterapist ile günde yaklaşık 260 hasta tedaviye alınmaktadır. Bu kısımda ; 3 tedavi odamız bulunmaktadır. Bu tedavi odalarımızda 4 adet yatak bulunmakta ve oda içerisinde tens, ultrason, hotpack kazanı ve infraruj ile elektro terapi uygulamaları yapılmaktadır. Yine giriş kat salonumuzda bulunan 6 adet yatakta tens, ultrason , hotpack kazanı ve infraruj a ilaveten coldpack, kısa dalga diatermi cihazları ile elektroterapi uygulamaları yapılmaktadır.

Rehabilitasyon hastaları için ise biri bobath yatağı olmak üzere toplam iki yatak ile tedavi hizmeti verilmektedir. Rehabilitasyon hastaları için gerekli olan bir el tedavi masası ve ekipmanları, omuz çarkı parmak merdiveni, merdiven, tırmanma barı, denge tahtası gibi araçlarda bu kısımdadır.

ESWT odamızdaki cihazımız ile topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği tedavileri yapılmaktadır.

Binamız 4. Katında ise yatan hasta Fizik Tedavi Servisi yanında ki Fizik Tedavi salonunda 3 Fizyoterapist ile hizmet verilmektedir. Bu kısımda servisimizde yatan ve dışarıdan gelen ortopedik (diz-kalça protezi, kırık tedavisin çapraz bağ ve menisküs yırtıkları, donuk omuz…) ve nörolojik hastaların (hemipleji, omurilik yaralanmaları, MS, parkinson vb.) tedavileri yapılmaktadır. Bu sahada bisiklet, standing table, kombine elektro terapi cihazları, ultrason, tens aletleri, globus, hotpack kazanı, coldbag, paralel bar, el rehabilitasyon masa ve ekipmanları ile tedaviler uygulanmaktadır.


  • 008.JPG
  • 009.JPG
  • 011.JPG
  • 013.JPG
  • 012.JPG