T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Tuzla Devlet Hastanesi

Bebek Dostu


bebek.png

     Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasını hedefliyoruz.

     Hastanemizde tüm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamaya yardımcı olmaktayız. Annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini güçlendirmektedirler.

EMZİRME POLİTİKAMIZ

 1. Hastanemizde emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlanmıştır ve bu düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmaktadır.
 2. Tüm personelimiz bu politika doğrultusunda eğitim almıştır.
 3. Hamile kadınlar, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.Doğumdan sonraki ilk  bir saat bebeklerin anneleri ile ten teması kurması sağlanarak emzirmeye başlama konusunda yardımcı olunmaktadır.
 4.  Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
 5. Tıbben gerekli görülmedikçe, yeni doğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek önerilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı besleme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
 6. Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmiştir.
 7. Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmelidir.
 8. Emzirilen  bebeklere yalancı meme veya emzik türünden herhangi bir şey verilmemektedir.
 9. Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve anne destek grupları hakkında bilgilendirilmektedir.
 10. Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanmaktadır.
 11. Emzirme danışmanımıza (0216) 494 09 55  dahili (1429) dan ulaşabilirsiniz.

BAŞARILI EMZİRMEDE 11 ADIM

 1. Hastanemizde emzirmeye ilişkin yazılı bir Emzirme Politikası vardır.
 2. Kurumda çalışan tüm personele Emzirme Politikası  doğrultusunda eğitim verilmektedir.
 3. Hamile kadınlara, loğusalara emzirmenin yararları ve yöntemleri hakkında eğitim verilmektedir.
 4. Annelere doğumdan sonraki ilk  bir saat içinde bebekleri ile ten teması kurmasını sağlayarak emzirmeye başlama konusunda yardım edilmektedir.
 5. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütünün nasıl sağılması ve saklanması gerektiği konusunda eğitim verilmektedir.
 6. Tıbben gerekli görülmedikçe, yeni doğanlara anne sütünden başka yiyecek, içecek önerilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı besleme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
 7. Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalması sağlanmaktadır.
 8. Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmektedir.
 9. Emzirilen  bebeklere yalancı emzik veya biberon türünde herhangi bir şey verilmemektedir.
 10. Annelere taburcu olduktan sonra emzirmeyi sürdürebilmeleri, karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri için TUZLA DEVLET HASTANESİ (0216) 494 09 55 dahili (1429) telefonu aramaları, bebekleri ve kendilerinin kontrollerini Aile Hekimlerinde yaptırabilecekleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.
 11. Hastanemizde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslararası yasa benimsenmiş ve uygulanmaktadır.

 • Anne Sütü Eğitimi.jpg
 • Anne Sütü Eğitimi - 1.jpg